Laboratory Refrigerators
Laboratory refrigerators are designed with special features and options for use in the laboratory, as opposed to simpler models intended for purely domestic, catering, or other uses. Together with laboratory freezers, laboratory refrigerators are essential equipment in most laboratories and include a range of refrigerator and freezer accessories.
The primary function of a laboratory refrigerator is to maintain a defined, internal storage temperature (typically in the +1°C to +15°C range) in order to provide secure storage and protection of temperature-sensitive products, samples, specimens, chemicals, drugs, solutions, and other substances.
Laboratory refrigerators are manufactured in a range of capacities and dimensions. They are usually supplied with one or more shelves, compartments, and/or drawers, which may often be height-adjustable or reconfigurable. Benchtop, under-counter, or upright, floor-standing models are available to suit overall storage requirements and installation space.
What Advanced Features Are Available with Laboratory Refrigerators?
• Integrated electronic control systems for precise, energy-efficient temperature regulation
• Digital displays and touchscreen temperature control panels
• Optical or acoustic alarm systems for over- or under-temperature warnings
• Environmentally friendly refrigerants and insulation
• Spark-proof interiors for storage of flammable materials
• Access ports for thermometer probes and other devices
• Remote temperature monitoring capabilities
• Secure locking systems
• Fan-assisted cooling for stable temperature control and rapid temperature recovery after door opening
• Automatic defrosting routines
• High ambient temperature operating tolerances
- (6)
- (2)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (14)
- (3)
- (4)
- (2)
- (4)
- (6)
- (7)
- (4)
- (3)
- (4)
- (1)
- (40)
- (5)
- (3)
- (2)
- (30)
- (5)
- (3)
- (4)
- (3)
- (2)
- (3)
- (6)
- (8)
- (1)
- (4)
- (1)
- (16)
- (4)
- (1)
- (2)
- (14)
- (1)
- (3)
- (12)
- (31)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (16)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (158)
- (98)
- (3)
- (34)
- (4)
- (1)
- (6)
- (11)
- (94)
- (34)
- (26)
- (24)
- (1)
- (8)
- (11)
- (21)
- (4)
- (4)
- (2)
- (2)
- (4)
- (79)
- (63)
- (157)
- (2)
- (11)
- (4)
- (5)
- (1)
- (1)
- (95)
- (11)
- (1)
- (2)
- (27)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (14)
- (70)
- (19)
- (2)
- (10)
- (9)
- (1)
- (157)
- (11)
- (87)
- (10)
- (24)
Filtered Search Results
Thermo Scientific™ TSX Series High-performance Lab Refrigerator PROMO
Innovative refrigeration solutions for healthcare and research needs.
Thermo Scientific™ TSV Value Combo Refrigerator/Freezer and Digital Tube Rocker Bundle
Chill, freeze and retrieve samples safely, simply and economically with the TSV Value Refrigerator/Freezer. Includes Digital Tube Rocker.
Thermo Scientific™ TSV Value Combo Refrigerator/Freezer and General Purpose Bath Bundle
Chill, freeze and retrieve samples safely, simply and economically with the TSV Value Refrigerator/Freezer. Includes General Purpose Bath, 10 L.
Thermo Scientific™ TSX Series High-Performance Undercounter Lab Refrigerators PROMO
For a better environment inside and out - Introducing our new undercounter lab refrigerator.
| Plug Type | NEMA 5-15 P |
|---|---|
| Capacity (English) | 5.5 cu. ft. |
| Height (English) Exterior | 31.8 in. |
| Refrigerant | R744 |
| Dimensions (D x W x H) Interior | 20.5 x 19.5 x 23 in. (52 x 49.5 x 58.4 cm) |
| Height (Metric) Exterior | 81 cm |
| Depth (Metric) Interior | 52 cm |
| Dimensions (L x W x H) Exterior | 26 x 23.6 x 31.8 in. (66 x 60 x 81 cm) |
| Voltage | 100/240 V |
| Defrost | Automatic |
| Shelves | 3 |
| Amperage | 10 A Max / 3 A Steady State |
| Depth (Metric) Exterior | 66 cm |
| Certifications/Compliance | CE,REACH,RoHS,UL |
| Shipping Weight (English) | 155 lb. |
| Weight (Metric) | 53.98 kg |
| Height (English) Interior | 23 in. |
| Shipping Weight (Metric) | 71 kg |
| Electrical Requirements | 100 - 240 V 50-60 Hz |
| Height (Metric) Interior | 58.4 cm |
| Smart View Compatibility | Smart-Vue Compatible |
| Width (English) Interior | 19.5 in. |
| Capacity (Metric) | 156 L |
| Width (Metric) Interior | 49.5 cm |
| Width (Metric) Exterior | 60 cm |
| Depth (English) Exterior | 26 in. |
| Type | High-Performance Refrigerator |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Temperature Range | 3°C to 7°C |
| Weight (English) | 119 lb. |
| Depth (English) Interior | 20.5 in. |
| Width (English) Exterior | 23.6 in. |
| Product Line | TSX Series |
| Display | Full color TFT-LCD; 4.3in; 480 x 272 |
Thermo Scientific™ TSX Series High-Performance Refrigerator with Glass Door, NEMA 5-15 PROMO
Thermo Scientific™ TSX Series high-performance laboratory refrigerators offer a sustainable choice for clinical and laboratory refrigeration.
Thermo Scientific™ TSG Series Solid Door Laboratory Refrigerators PROMO
The TSG Solid Door Refrigerators offer excellent performance for sample storage needing 2 to 8°C, an outstanding 4-year parts and labor warranty, and are available in single and double door configurations.
Thermo Scientific™ TSG Series Undercounter Refrigerators
Benefit from innovative refrigeration solutions for healthcare and research needs
| Data Outputs | Remote Alarm Contacts |
|---|---|
| Electrical Requirements | 100 - 240 V 50-60 Hz |
| Capacity (English) | 5.5 cu. ft. |
| Capacity (Metric) | 156 L |
| Green Features | Energy efficient |
| Hinge Side | Right |
| Depth (English) Exterior | 26.9 in. (door closed) |
| Casters | No |
| Voltage | 100/240 V |
| Shelves | 3 |
| Style | Undercounter |
| Temperature Range | 2°C to 9°C |
| Depth (Metric) Exterior | 684 mm |
| No. of Doors | 1 |
| Certifications/Compliance | CE,UL |
| Exterior Finish | Powder-coated CRS |
Thermo Scientific™ TSV Value Combo Refrigerator/Freezer PROMO
Chill, freeze and retrieve samples safely, simply and economically with the Thermo Scientific™ TSV Value Refrigerator/Freezer.
Thermo Scientific™ TSV Value Combo Refrigerator/Freezer and Tube Revolver Bundle
Chill, freeze and retrieve samples safely, simply and economically with the TSV Value Refrigerator/Freezer. Includes Tube Revolver.
Thermo Scientific™ TSV Value Combo Refrigerator/Freezer and Digital Dry Bath Bundle
Chill, freeze and retrieve samples safely, simply and economically with the TSV Value Refrigerator/Freezer. Includes Digital Dry Bath.
Thermo Scientific™ TSV Value Combo Refrigerator/Freezer and Digital Platform Rocker Bundle
Chill, freeze and retrieve samples safely, simply and economically with the TSV Value Refrigerator/Freezer. Includes Digital Platform Rocker.
Thermo Scientific™ TSX Series High-Performance Refrigerator, Solid Door, NEMA 5-15 PROMO
Thermo Scientific™ TSX Series high-performance laboratory refrigerators offer a sustainable choice for clinical and laboratory refrigeration.
Thermo Scientific™ TSG Series Glass Door Laboratory Refrigerators PROMO
Designed from the ground up to protect laboratory work. The glass door laboratory refrigerators offer quiet, intuitive operation with excellent temperature performance, sustainable design and manufacturing, and an outstanding warranty.
Thermo Scientific™ TSV Value Convertible Refrigerator and Digital Dry Bath Bundle
Convertible freezer/refrigerator offers flexible and economical laboratory storage. Includes Digital Dry Bath.
Thermo Scientific™ Revco™ High-Performance Laboratory Refrigerators with Glass Doors
Fulfill a variety of space and storage requirements using Thermo Scientific™ Revco™ High-Performance Laboratory Refrigerators with Glass Doors.
| Insulation | CFC-free |
|---|---|
| Type | High-Performance Refrigerator |
| Control Type | Microprocessor |
| Casters | 2 in. (5cm) casters (two locking, two nonlocking), factory installed |
| Refrigerant | CFC- and HCFC-free R134A |
| Defrost | Automatic |
| Cabinet Material | Cold-rolled Steel |
| Compressor | Industrial-grade |
| Temperature Range | 1°C to 8°C |
| Interior | High-impact Powder Paint Coating |
| Certifications/Compliance | CE,cUL,TUV,UL |
| Exterior Finish | High-impact Powder Paint Coating |
| Monitoring Options | Alarm, Recorder |